Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Obchody 3- majowe w Rajczy

Utworzono dnia 04.05.2017
Czcionka:

             3 maja 2017 r. w Rajczy odbyły się obchody rocznicy upamiętniającej uchwalenie Konstytucji z 1791 r.

            Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.30 przy kwaterze legionistów na rajczańskim cmentarzu. Zebrali się tam włodarze naszej Gminy z Wójtem Kazimierzem Fujakiem na czele, Ksiądz Proboszcz Ryszard Grabczyk, Radni, nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Rajczy, harcerze i inni mieszkańcy Gminy Rajcza, by oddać hołd poległym za Ojczyznę. Z tej okazji Wójt Rajczy wygłosił przemówienie:

           "Księże Proboszczu.  Droga młodzieży, harcerze, Szanowni Nauczyciele, Radni, Żołnierze, Kombatanci, Mieszkańcy Gminy Rajcza, Goście.
            Staje się to już naszą tradycją, że obchody najważniejszych naszych świąt  państwowych rozpoczynamy tu, na rajczańskim cmentarzu.
            Chcemy podziękować wszystkim naszym przodkom za dar i owoc ich życia, za to, że pozostawili nam Ojczyznę taką jaką ją mamy obecnie: piękną, zagospodarowaną, wolną, za nasz ojczysty język…
            Na tym cmentarzu spoczywają Ci, którzy się do tego przyczynili. Tuż obok spoczywa 261 legionistów zmarłych z powodu chorób i ran odniesionych podczas wojen o Polskę. W większości byli to ludzi młodzi i bardzo młodzi. Dopiero rozpoczynali dorosłe życie, a przyszło im z złożyć je w ofierze.
            Na naszym cmentarzu jest również wiele innych mogił żołnierzy i normalnych ludzi, którzy ponieśli śmierć broniąc Naszej Ojczyzny czy też zostali zamordowani przez hitlerowskich Niemców za wspieranie polskości.
            To dzięki takim bohaterom jak oni  możemy żyć w Naszej Polsce bez obawy, że ktoś nas będzie zmuszał do niewolniczej pracy, będzie krzywdził nas, nasze rodziny,  nasze dzieci, zakaże nam rozmawiać w ojczystym języku, itd.
            Na tym cmentarzu spoczywa również  bardzo wielu wspaniałych, pracowitych, normalnych ludzi, których nie nazywamy bohaterami. Ale to oni przez codzienne: pracowite, uczciwe, czasem całkiem normalne życie - tworzyli i budowali podstawy naszego Kraju. To oni stwarzali nam warunki do naszego obecnego życia: tworzyli pola uprawne, wznosili budowle: kościoły, szkoły, mosty, drogi, budowali domy mieszkalne, stwarzali miejsca i warunki dla normalnej pracy i rozwoju naszego Kraju. Im również należy się pamięć i wielkie podziękowanie.
            Dzisiaj  jest 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja, która była odważnym i jasnym programem dla Polski, który mógł zapewnić właściwe jej miejsce w Europie i świecie. Niestety, przez wrogów Naszej Ojczyzny zatrzymano jej realizację.
            Ta kolejna jej rocznica przypomina nam, ze o wolność i Ojczyznę, należy dbać  w każdym czasie i nie ustawać w wysiłkach, aby ją zachować.
            Dbajmy o naszą wolną  Ojczyznę, nie dajmy się skłócić, pomagajmy sobie jak potrafi Polak Polakowi, służmy  jeden drugiemu, czyńmy bliźniemu tak jak byśmy chcieli aby nam czyniono.
            Złożymy teraz kwiaty i zapalimy znicze w dowód pamięci, podziękowania, tym  którzy wypełnili obowiązek walcząc orężem lub pracując dla naszego wspólnego dobra. 
Zastanówmy się też przez chwilę: co my teraz, co każdy z nas  może zrobić dla naszej wspólnej sprawy, jakim jest Nasz Kraj - nasza Ojczyzna Polska.

Rajcza, 3 Maja 2017 r."

        O 9.00 w kościele parafialnym odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę. Kolejna część obchodów odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie zaprezentowane zostało widowisko p.t. „ Demokracja bez granic, czyli Folwark zwierzęcy” na podstawie powieści Georga Orwell’a, przygotowane przez Grupę Teatralną EFFATHA z udziałem Chóru Parafialnego „Laurentius”.

Galeria

Utworzono dnia 04.05.2017, 16:03

NAJBLIŻSZE WARSZTATY

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE

NARCIARSKI RAJD CHŁOPSKI 26 - 28 stycznia 2018

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 130

W poprzednim tygodniu: 129

W tym miesiącu: 336

W poprzednim miesiącu: 783

Wszystkich: 26672